XUQ200/HZF – H-Series 450 kg Rigid Caster, 200 mm Polyurethane Wheel
Quantity
SKU: N/A Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Castor Type: Fixed
  • Load Capacity: 450 Kg
  • Brake Type: N/A
  • Mounting Type: Plate
  • Wheel Material: P/U on Cast Iron
  • Wheel Bearing Type: Ball Bearing
  • Thread Guard Fitted?: No
  • Frame Finish: Zinc
  • Wheel Diameter X Tread Width: 200mm x 50mm
  • Overall Height: 244mm
  • Axle Type: Bolted
  • Swivel Radius (Inc. Brake If Fitted): N/A
Related Options..
MAKE SURE TO SELECT YOUR DESIRED TOP PLATE SIZE BELOW!
Explore more from our collection.
Additional information
Top Plate Option
ISO, North American
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “XUQ200/HZF – H-Series 450 kg Rigid Caster, 200 mm Polyurethane Wheel”