XUQ125/XZPDL – 800 kg Swivel Caster with Direction Lock, 125 mm Polyurethane Tread
In stock
Quantity
SKU: XUQ125/XZPDL Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Castor Type: Swivel
  • Load Capacity: 800 Kg
  • Brake Type:Direction Only
  • Mounting Type: Plate
  • Wheel Material: P/U on Cast Iron
  • Wheel Bearing Type: Ball Bearing
  • Thread Guard Fitted?: No
  • Frame Finish: Zinc
  • Wheel Diameter X Tread Width: 125mm x 50mm
  • Overall Height: 167mm
  • Axle Type: Bolted
  • Swivel Radius (Inc. Brake If Fitted): 108mm
***DIRECTION LOCK ONLY, NO WHEEL LOCK***
Related Options..
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “XUQ125/XZPDL – 800 kg Swivel Caster with Direction Lock, 125 mm Polyurethane Tread”