TSSROLL300 Compact Galvanized Conveyor Roller — 300 mm x 50 mm, 120 kg Rating
In stock
Quantity
SKU: *TSSROLL300* Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Load Capacity: 120 Kg
  • Roller Diameter: 48mm
  • Roller Face Length: 230mm
  • -roller Over Bearing Width:– 237mm
  • Roller Material: Galvanised Steel
  • Shaft Diameter: 10mm x 8mm(Flats)
  • -shaft Length: 262mm
  • -shaft Extension: 12.5mm
  • Spring Loaded Shaft?: Yes
  • Bearing Type: Ball Bearings
Do you require a custom conveyor roller?
Download the custom order form available here🡥, and return a completed copy to: [email protected]
Related Items…
Other Sizes & Materials…
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TSSROLL300 Compact Galvanized Conveyor Roller — 300 mm x 50 mm, 120 kg Rating”