TSPROLL600 Lightweight PVC Conveyor Roller — 600 mm x 50 mm, 20 kg Capacity
In stock
Quantity
SKU: *TSPROLL600* Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Load Capacity: 20 Kg
  • Roller Diameter: 48mm
  • Roller Face Length: 520mm
  • -roller Over Bearing Width:– 527mm
  • Roller Material: White PVC
  • Shaft Diameter: 10mm with 8mm flats
  • -shaft Length: 552mm
  • -shaft Extension: 12.5mm
  • Spring Loaded Shaft?: Yes
  • Bearing Type: Ball Bearings
Our 600mm PVC Gravity Conveyor Rollers have a load capacity of 20kg each. They deliver smooth, efficient, and safe goods transportation along conveyor lines in all kinds of industries. Using the power of gravity, these rollers offer a straightforward and cost-effective solution for everyone from warehouses to manufacturing plants.
Related Items…
Other Sizes & Materials…
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TSPROLL600 Lightweight PVC Conveyor Roller — 600 mm x 50 mm, 20 kg Capacity”