YRIB200/YZF Light-Duty Fixed Caster – 75 kg, 200 mm Grey Pneumatic Rubber Wheel
In stock
Quantity
SKU: YRIB200/YZF Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Castor Type: Fixed
  • Load Capacity: 75 Kg
  • Brake Type: N/A
  • Mounting Type: Plate
  • Wheel Material: Grey Rubber Pneumatic
  • Wheel Bearing Type: Ball Bearing
  • Thread Guard Fitted?: No
  • Frame Finish: Zinc
  • Wheel Diameter X Tread Width: 200mm x 50mm
  • Overall Height: 238mm
  • Axle Type: Bolted
  • Swivel Radius (Inc. Brake If Fitted): N/A
Pneumatic castor grey non-marking tyre. Suitable for applications on un-even/unsealed surfaces.
Related Options..
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “YRIB200/YZF Light-Duty Fixed Caster – 75 kg, 200 mm Grey Pneumatic Rubber Wheel”