YLUG250/YZF Medium Fixed Caster – 100 kg, 220 mm Black Pneumatic Rubber Wheel
In stock
Quantity
SKU: YLUG250/YZF Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Castor Type: Fixed
  • Load Capacity: 100 Kg
  • Brake Type: N/A
  • Mounting Type: Plate
  • Wheel Material: Black Rubber Pneumatic
  • Wheel Bearing Type: Ball Bearing
  • Thread Guard Fitted?: No
  • Frame Finish: Zinc
  • Wheel Diameter X Tread Width: 220mm x 60mm
  • Overall Height: 250mm
  • Axle Type: Bolted
  • Swivel Radius (Inc. Brake If Fitted): N/A
Pneumatic castor black rubber tyre. Suitable for applications on un-even/unsealed surfaces.
Related Options..
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “YLUG250/YZF Medium Fixed Caster – 100 kg, 220 mm Black Pneumatic Rubber Wheel”