XUQ200/XZPDL – 1000 kg Heavy-Duty Swivel Caster with Direction Lock, 200 mm Polyurethane Wheel
In stock
Quantity
SKU: XUQ200/XZPDL Category: Brand:
  • Castor Type: Swivel
  • Load Capacity: 1000 Kg
  • Brake Type:Direction Only (4 -way)
  • Frame Finish: Zinc
  • Wheel Diameter X Tread Width: 200mm x 50mm
  • Overall Height: 257mm
  • Axle Type: Bolted
  • Swivel Radius (Inc. Brake If Fitted): 162mm
***DIRECTION LOCK ONLY, NO WHEEL LOCK***
When the pedal is engaged the castor will lock in a forward direction to provide dual functionality as either a fixed castor (pedal engaged) or a swivel castor (pedal released). No brake will be applied to the wheel. This particular model has a 4 way position locking system 90 degrees.
There are no reviews yet.
Be the first to review “XUQ200/XZPDL – 1000 kg Heavy-Duty Swivel Caster with Direction Lock, 200 mm Polyurethane Wheel”