W81R200C Grey Rubber Caster – 30 kg, 200 mm Diameter, Bolt-Hole Mount
In stock
Quantity
SKU: W81R200C Category: Brand:
Description
Technical Specifications.
  • Load Capacity: 30 Kg
  • Wheel Diameter: 200mm
  • Wheel Material: Aluminium
  • Tyre Material: Grey Rubber
  • Tread Width: 40mm
  • Hub Length (Unsleeved): 58mm
  • Hub Length (Sleeved): 62mm
  • Bore Diameter (Unsleeved): 12mm
  • Sleeved Bore Diameter Options: 8mm
  • Sleeve Type: Spacer Tube
  • Bearing Type: Ball Bearing
Replacement wheel for wheelchair castors / mobility applications.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “W81R200C Grey Rubber Caster – 30 kg, 200 mm Diameter, Bolt-Hole Mount”