U200/60C-POYA34 Load-Bearing Black Rubber Wheel – 135 kg, 200 mm
In stock
Quantity
SKU: U200/60C-POYA34 Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Load Capacity: 135 Kg
  • Wheel Diameter: 200mm
  • Wheel Material: Grey Polypropylene
  • Tyre Material: Black Rubber
  • Tread Width: 46mm
  • Hub Length (Unsleeved): 55mm
  • Hub Length (Sleeved): N/A
  • Bore Diameter (Unsleeved): 3/4″ (19mm) *Images show 20mm bore
  • Sleeved Bore Diameter Options: N/A
  • Sleeve Type: N/A
  • Bearing Type: Plain
Medium duty black rubber tyred wheel (fitted with plain bearings) Off-set hub, wide tyre.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “U200/60C-POYA34 Load-Bearing Black Rubber Wheel – 135 kg, 200 mm”