TSSROLL600 Galvanized Steel Conveyor Roller — 600 mm x 50 mm, 120 kg Load Capacity
In stock
Quantity
SKU: *TSSROLL600* Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Load Capacity: 120 Kg
  • Roller Diameter: 48mm
  • Roller Face Length: 520mm
  • -roller Over Bearing Width: 527mm
  • Roller Material: Galvanised Steel
  • Shaft Diameter: 10mm with 8mm flats
  • -shaft Length: 552mm
  • -shaft Extension: 12.5mm
  • Spring Loaded Shaft?: Yes
  • Bearing Type: Ball Bearings
Do you require a custom conveyor roller?
Download the custom order form available here🡥, and return a completed copy to: [email protected]
Related Items…
Other Sizes & Materials…
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TSSROLL600 Galvanized Steel Conveyor Roller — 600 mm x 50 mm, 120 kg Load Capacity”