TSPROLL300 High-Strength PVC Conveyor Roller — 300 mm x 50 mm, 40 kg Capacity
In stock
Quantity
SKU: *TSPROLL300* Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Load Capacity: 40 Kg
  • Roller Diameter: 48mm
  • Roller Face Length: 230mm
  • -roller Over Bearing Width:– 237mm
  • Roller Material: White PVC
  • Shaft Diameter: 10mm x 8mm(Flats)
  • -shaft Length: 262mm
  • -shaft Extension: 12.5mm
  • Spring Loaded Shaft?: Yes
  • Bearing Type: Ball Bearings
Related Items…
Other Sizes & Materials…
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “TSPROLL300 High-Strength PVC Conveyor Roller — 300 mm x 50 mm, 40 kg Capacity”