Stainless Steel Adjustable Leveling Foot HDS60/M16 – 2000 kg Capacity, 180 mm Height, M16 Thread
In stock
Quantity
SKU: HDS60/M16/180 Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Material: 100% 304 Stainless Steel (ball jointed)
  • Size: 180mm x M16
  • Base Diameter: 60mm
  • Thread Length: 180mm
  • Base Only Height: 15mm
  • Thread Size: M16
  • Thread Type: Stainless Steel
  • Pivot Angle: 55°
  • Load Rating (Vertical): 2000kg
The ball-jointed design allows for a 55° pivot angle to accommodate uneven surfaces, while the non-slip insert in the 60mm diameter base provides enhanced grip and vibration resistance. With a 2000kg vertical load capacity, this foot offers exceptional stability, strength, and resistance to corrosion.
There are no reviews yet.
Be the first to review “Stainless Steel Adjustable Leveling Foot HDS60/M16 – 2000 kg Capacity, 180 mm Height, M16 Thread”