BLEH1500/1800 Electric Bin Lifter – 150 kg Capacity Waste Container Tipper
Quantity
SKU: N/A Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Safe Lifting Capacity: 150 Kg
  • Type: Electric
  • Lifts: 80L, 120L, 140L and 240L bins (manual adjustment)
  • AC Power: 240V Electric operation
  • Battery Power: Mobile rechargeable 12V operation
  • Fits through internal doorways
The Powered Binlifter 150 is designed for manoeuvrability. The small foot print and light weight, combined with the 240V electro-hydraulic operation make it perfect for heavier bins on building/industrial sites. The lift mechanism is a full swing operation ( as opposed to the lift and tilt operation of the Ecolift 50); which enables the compact size and light weight, but which is recommended for trained users away from the general public for safety reasons.
Additional Resources
  • Product Manual PDF
  • Operation Manual PDF
  • Worksafe Victoria Injury Hot Spots PDF
In-store pickup required.
Local freight can be arranged call (03) 9792 3949.
Explore more from our collection.
Additional information
Tipping Height Options
1500mm, 1800mm