650X8GRA-SQ25 Heavy-Duty Steel-Core Pneumatic Tyre — 420 mm, 230 kg Load
In stock
Quantity
SKU: 650X8GRA-SQ25 Category: Brand:
Description
Technical Specifications
  • Load Capacity: 230 Kg
  • Nominal Wheel Diameter: 420mm
  • Nominal Tread Width: 165mm
  • Tyre Type + Tread Style: Black, Turf Pattern
  • Ply Rating: 4 ply
  • Rim Diameter: 8″
  • Rim Material: Red Metal
  • Rim Style: 1 piece
  • Boss Width: 142mm
  • Hub Type: Central
  • Bore Diameter: 25mm
  • Bearing Type: Sealed Ball Bearing
Black rubber, steel centred pneumatic wheel, tube type, single piece rim, sealed ball bearings.
Explore more from our collection.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “650X8GRA-SQ25 Heavy-Duty Steel-Core Pneumatic Tyre — 420 mm, 230 kg Load”